Dėl galimybės prisidėti prie kritinės infrastruktūros Lietuvoje

lie 25, 2020

2018 m. birželį išsiunčiau el. laišką Krašto apsaugos viceministrui Edvinui Kerzai. Praėjo du metai, o atsakymo vis dar laukiu.

Nuo:  Džiugas Baltrūnas <[email protected]>
Date: 2018-06-13, tr 16:59
Subject: Dėl galimybės prisidėti prie kritinės infrastruktūros Lietuvoje
To: <[email protected]>

Sveiki, p. Edvinai,


esu Džiugas Baltrūnas, informacinių ir telekomunikacininių sistemų inžinierius, neseniai apsigynęs daktaro disertaciją Oslo universitete ir Simula tyrimų laboratorijoje, kurioje nagrinėjau mobilaus interneto patikimumo matavimo klausimus. Prieš atvykstant į Oslą daugiau kaip šešis metus dirbau sistemų inžinieriumi bei komandos vadovu UAB "Bitė Lietuva".

Šiuo metu svarstau apie tolimesnes savo karjeros galimybes akademiniame pasaulyje ar versle, renkantis pirmiausia tarp Oslo (kuriame dabar gyvenu su šeima) ir Vilniaus. Savo vieną iš pagrindinių kriterijų, svarstant įvairius darbo pasiūlymus ir kitas tolimesnės veiklos galimybes, galėčiau įvardinti kaip dalykinės srities svarbą man pačiam ir tuo pačiu tikėjimą prasminga veikla toje srityje. Nepaisant to, kad jau šešis metus negyvenu Lietuvoje, aktyviai seku įvykius joje ir ypač tai, kas susiję su kritine infrastruktūra. Kalbant konkrečiau, mane domina dvi sritys, kurias, mano vertinimu, yra tiesiogiai ar netiesiogiai susijusios su jūsų kuruojamomis veiklos sritimis:


1. Vieningo naujos kartos gyvybiškai svarbaus tinklo (dar žinomo kaip TETRA radijo ryšys) plėtra Lietuvoje. Kiek pavyko surinkti viešai prieinamos informacijos, situacija šiuo metu tokia, kad veikia du neriklausomi TETRA tinklai, vienas kurių atitinkamai naudojamas greitosios pagalbos, o kitas (kuruojamas Informatikos ir ryšių departamento prie VRM, anksčiau - VĮ Infostruktūra) - kelių kitų VRM tarnybų, nekalbant jau apie skirtingus dabartinius ir buvusius žaidėjus bei technologijas (Dekbera vs Motorola vs Kenwood, Nexedge vs TETRA). Ar nėra svarstoma vieningo gyvybiškai svarbaus tinklo idėja, galbūt pasinaudojant esama trijų mobiliojo ryšio operatorių infrastruktūra ir LTE standartuose numatytomis kritinėmis paslaugomis [1]? Galbūt jau yra aiškesnės gairės dėl 700 MHz dažnių juostos bei iš to sekanti galima būsimo tinklo architektūra?


2. Kibernetinio saugumo centras ir kritinė infrastruktūra. Aktyviai seku centro veiklą, palyginti neseną apsijungimą su RRT CERT, tačiau bent jau išoriškai nematyti platesnės centro veiklos detalių. Norvegijoje ir kitose šalyse yra aktyviai diskutuojama nacionalinės autonomijos infrastuktūros ir ryšių kontekste, ko beveik negirdėti Lietuvoje. Viename savo interviu [2] esate pasakęs, kad „Telia“ atvejis yra ganėtinai sudėtingas – įranga jau yra tinkle, viešuose ryšiuose. Manau, pačiu artimiausiu metu bandysime tartis dėl rizikos vertinimo“. Būtų labai įdomu prisidėti prie tokių, ar panašių rizikų vertinimo, nes tai beveik tiesiogiai susiję su mano daktaro disertacijoje nagrinėtais klausimais. Jeigu gerai suprantu, šiai dienai panašia veikla užsiima ne Kibernetinio saugumo centras, o NRD Cyber Security [3], kurie bent jau šiuo metu darbuotojų neieško.


Būčiau labai dėkingas, jeigu galėtumėte pasidalinti artimiausiais planais minėtose ar susijusiose sritysei ir ar būtų galimybė man prie jų prisidėti už rinkoje konkurencingą atlyginimą. Save matyčiau sprendimo architekto, integratoriaus, analitiko, vykdančiojo ar koordinuojančio inžinieriaus ar panašiose pozicijose. Prie laiško prisegu savo gyvenimo aprašymą anglų kalba, taip pat esu pasiruošęs pateikti išsamesnę informaciją apie vieną ar kitą mano karjeros aspektą.

Iš anksto dėkoju už atsakymą.

Pagarbiai,

Džiugas Baltrūnas

[1] http://www.3gpp.org/NEWS-EVENTS/3GPP-NEWS/1875-MC_SERVICES

[2] https://www.15min.lt/mokslasit/straipsnis/technologijos/krasto-apsaugos-viceministras-e-kerza-jusu-kompiuterio-kamera-vaizda-gali-transliuoti-tiesiai-i-kinija-646-929054

[3] https://www.nrdcs.lt/lt/